Wady postawy znajdują się na czele listy chorób cywilizacyjnych, a w ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost ich występowania zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Bagatelizowanie tychże wad u dzieci może w przyszłości przynieść różnorodne powikłania chorobowe. Statystyki są alarmujące – blisko 90% dzieci ma płaskostopie, koślawe kolana i krzywy kręgosłup. Jednej z głównych przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w zmianie naszego trybu życia z aktywnego ruchowo na siedzący. Podczas, gdy my siedzimy w pracy, nasze dzieci siedzą w szkole, a popołudnia spędzamy odpoczywając przed telewizorem lub komputerem, najczęściej w niewłaściwej pozycji.

Wady postawy mogą powodować zaburzenia w budowie i czynnościach wielu narządów i układów organizmu człowieka. Najczęstsze dysfunkcje stóp to płaskostopie poprzeczne i podłużne będące wynikiem niewydolności układu mięśniowo – więzadłowego. Równie często występują stopy i kolana szpotawe lub koślawe.
W młodszym wieku szkolnym zmiany te nie muszą dostarczać bodźców bólowych, jednak zaniedbanie i brak korektywy może nieść odległe, negatywne skutki. Jeśli utrzymuje się długo, może prowadzić do zniekształceń, bolesności oraz zaburzeń funkcji stóp.

Niekorygowane wady postawy niosą równie wiele zagrożeń. Pogłębienie przednio-tylnych krzywizn kręgosłupa, może pogarszać wentylację płuc i utrudniać dopływ krwi do mózgu. Kręgosłup prosty na skutek zbyt słabej amortyzacji może powodować mikrourazy głowy podczas chodzenia czy skakania. Skoliozy pogarszają wentylację płuc, powodują bóle międzyżebrowe, utrudniają pracę serca i wielu dużych naczyń krwionośnych. Ogólnie wady postawy pogarszają warunki statyki ciała, powodując zwiększenie zużycia energii, poczucie znużenia i nerwowość.

W gabinecie badań stóp i postawy ciała Arkmed wykwalifikowany personel, przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu jest w stanie zdiagnozować i zmierzyć wszelkie nieprawidłowości i zaburzenia z nieosiągalną do tej pory precyzją. Wykonywane badanie można podzielić na trzy główne części:

– badanie rozkładu sił nacisku na podłoże, czyli która częścią stopy badany mocniej naciska podczas stania i chodu (baropodometria)

– ocena podeszwowej strony stopy przy pomocy komputerowego podoskopu dokonującego cyfrowej analizy śladów i obciążeń podeszwy. Dokonywanie  pomiarów kątów i osi oraz identyfikowanie i oznakowanie bezpośrednio na zdjęciu stopy punktów spustowych

– kompletne morfologiczne pomiary asymetrii ciała. Po wyznaczeniu punktów na ciele pacjenta, program wylicza/mierzy/analizuje bardzo dużo wartości, np.  kąt koślawości / szpotawości kolan i pięt, asymetrię barków, łopatek,miednicy, pochylenie odchylenie nachylenie tułowia, ustawienie głowy, itp.

Na podstawie przeprowadzonych badań jesteśmy w stanie dobrać Państwu odpowiednie wkładki ortopedyczne, które skorygują wady stóp. Nasi fizjoterapeuci przygotują dla Państwa również indywidualne zestawy ćwiczeń korygujących wady postawy.

BADANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

W myśl zasady “lepiej zapobiegać niż leczyć” zapraszamy serdecznie rodziców z dziećmi. Według różnych źródeł blisko 90% dzieci ma wady stóp i postawy ciała, które w przyszłości mogą prowadzić do poważnych następstw. Głównym powodem takiej sytuacji jest najczęściej nieodpowiednie obuwie oraz niewłaściwe nawyki wynikające z siedzącego trybu życia. 

Ciało dzieci rozwija się niezwykle szybko, a co za tym idzie jest bardzo plastyczne. Odpowiednio wczesne wykrycie wad stóp i postawy daje olbrzymie szanse na całkowite pozbycie się problemu oraz na wyrobienie odpowiednich nawyków utrzymywania właściwej pozycji zarówno w chodzie jak i w spoczynku, które bez wątpienia zaprocentuje w dorosłym życiu.

Na podstawie otrzymanych wyników badań nasi fizjoterapeuci przygotują dla Państwa zestaw ćwiczeń korygujących oraz wedle potrzeb pomogą dobrać odpowiednie obuwie oraz wkładki dziecięce.

BADANIA DLA SPORTOWCÓW

Badanie stóp i postawy ciała jest wysoce wskazane dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, czy to zawodowo czy amatorsko. Uprawiając sport bardzo często wystawiamy nasz organizm na olbrzymie obciążenia, co przy wadach postawy może drastycznie zwiększać ryzyko odniesienia kontuzji. Typowe są także bóle stóp, bóle stawów skokowych i kolanowych, bóle bioder i kręgosłupa.

Dzięki wynikom badań będziemy w stanie nie tylko precyzyjnie dobrać odpowiednie wkładki do butów i zestawy ćwiczeń korygujących. Wyniki te zostaną zapisane w komputerowej kartotece, dzięki czemu przy kolejnej wizycie będzie można je odtworzyć i porównać, uzyskując pełniejszy obraz schorzenia.

Niezależnie jaki sport uprawiasz, czy jesteś piłkarzem, biegaczem czy narciarzem, poprawiając swoją postawę ciała osiągasz:

– poprawę wyników sprawnościowo-motorycznych

– poprawę wyników wydolnościowych

– minimalizowanie zagrożenia kontuzji

– redukcję napięcia ścięgien i mięśni

– poprawę komfortu

PIĘKNE STOPY

Zachęcamy do wykonania badania i zakupu wkładek wszystkie Panie, które borykają się z problemem obolałych stóp, odcisków czy modzeli. Przy pomocy komputerowego podoskopu i maty pomiaru rozkładu sił nacisku na podłoże z łatwością zlokalizujemy przeciążone punkty stopy.

Dla naszych klientek przygotowaliśmy bogaty wachlarz produktów zawierający wkładki do butów sportowych i do szpilek, podpiętki, zapiętki, osłony i kliny żelowe oraz szyny na hallux’a.

WKŁADKI ORTOPEDYCZNE

Ludzka stopa i staw skokowy charakteryzują się silną i złożoną konstrukcją, składającą się z 26 kości, 33 stawów i ponad setki mięśni, ścięgien i więzadeł.  Odpowiednio dobrane wkładki odciążają właściwe miejsca niwelując ból oraz korygują stopę.

W naszej ofercie znajdą Państwo pełna gamę produktów firm Mazbit i Corbby, składającą się z wkładek ortopedycznych oraz rozmaitych osłon żelowych i silikonowych w przedziale od kilku do kilkudziesięciu złotych. Dla bardziej wymagających klientów przygotowaliśmy wkładki renomowanej niemieckiej firmy Berkemann.

Absolutnym hitem są rewolucyjne wkładki IGLI niemieckiej firmy Medi Gmbh.

Niepowtarzalny, opatentowany system wkładek z włókna węglowego marki igli jest dynamicznym i wysoce elastycznym środkiem pomocniczym, który łączy w sobie sensomotoryczne i zachowawcze mechanizmy działania. W dowolnym miejscu umieszczane punkty pobudzające mają jednocześnie wpływ na ułożenie  stopy i całego ciała. Przyczyniają się one do celowego wywoływania bodźców sensomotorycznych w obszarze stopy.

Usztywnienie z włókna węglowego 

Niezwykle lekki i cienki usztywniacz z włókna węglowego dzięki specjalnym wcięciom pozwala na wykonywanie wszystkich ruchów biomechanicznych, zapewniając jednocześnie jak najwyższą stabilność kształtu.

Punkty stymulujące 

Punkty  przymocowuje się za pomocą połączenia rzepowego do usztywniacza z włókna węglowego, co pozwala na umieszczanie ich w dowolnym miejscu. Różne rozmiary wkładek z włókna węglowego marki igli umożliwiają zmianę zakresu ich działania w trakcie leczenia. Pozwala to na dostosowanie wkładki przez technika do indywidualnych potrzeb klienta.

OBUWIE ZDROWOTNE

Od połowy roku 2014 rozwijamy dla Państwa ofertę obuwia zdrowotnego. Rozszerzyliśmy gamę obuwia dziecięcego o buty firmy Aurelka. Producent ten słynie z produktów świetnych jakościowo i gwarantujących prawidłowy rozwój stóp dziecka. Można zapomnieć też o nudzie! U nas znajdą Państwo atrakcyjne buty dla chłopców i dziewczynek!

Dla dorosłych proponujemy świetne obuwie dobrze znanych marek Berkemann i Scholl. Skórzane buty wymienionych producentów są eleganckie, zapewniają doskonałą wentylację stóp, a przede wszystkim są niewiarygodnie wygodne! Odciążające, odpowiednio wyprofilowane podeszwy wraz z miękką skórą gwarantują niepowtarzalny komfort. Buty nadają się dla osób dużo chodzących w pracy, dla osób z obolałymi stopami i dla wszystkich ceniących wygodę. Posiadamy modele idealne dla osób starszych, bardzo komfortowe i łatwe w nakładaniu.

Nasza oferta

Dzierżoniów

58-200 Dzierżoniów
ul. Piłsudskiego 8

godz. otwarcia:
pn.- pt. 8.00-18.00
sb. 9.00-13.00

Tel. 74 816 79 69

dzierzoniow@arkmed.pl

Adam Rudnicki – właściciel rudnicki@arkmed.pl
Izabela Oliwa – kierownik oliwa@arkmed.pl

Fizjoterapeuci:

Anna Szyszka
Grzegorz Bajorski
Wioleta Podleśna

Dane kontaktowe

Świdnica

58-100 Świdnica
ul. Siostrzana 23

godz. otwarcia:
pn.- pt. 9.00-17.00
sb. 9.00-13.00

Tel. 661 180 218

Fizjoterapeuci:

kierownik sklepu Oskar Siódmak: siodmak@arkmed.pl
Patrycja Smagło: biuro@arkmed.pl

Bielawa

58-260 Bielawa
ul. 1-go Maja 31a
Tel. 74 817 60 67

godz. otwarcia:
pn.- pt. 9.00-17.00

Fizjoterapeutka:
Jolanta Bednarska-Zagórowska: bielawa@arkmed.pl

Kamienna Góra

58-400 Kamienna Góra
DCR, ul. Korczaka 1, pawilon II
Tel. 75 645 96 75,  785 180 118

godz. otwarcia:
pn.- pt. 7.30-13.00

Fizjoterapuetka:
Małgorzata Gadzina: kamienna@arkmed.pl