Podologia – nowoczesny dział medycyny 

Podologia jest działem medycyny, którego głównym celem jest diagnozowanie, a następnie leczenie chorób stóp i dolegliwości obejmujących stawy skokowo-goleniowe. Lekarz podolog ściśle współpracuje z ortopedą, chirurgiem, dermatologiem czy diabetologiem. To także specjalista, który posiada wiedzę z zakresu technik opatrywania ran oraz dobierania sprzętu ortopedycznego, do którego należą na przykład wkładki ortopedyczne czy ortezy. Profesjonalne leczenie podologiczne stóp polega na wykonaniu ich badania pod kątem istniejących deformacji; zaliczają się do nich między innymi halluksy czy palce krogulcze. Podolog diagnozuje i leczy modzele, brodawki, odciski, jak również wrastające paznokcie, nadmierną potliwość stóp, pojawiające się rozpadliny na piętach czy też zmiany grzybicze w obrębie paznokci i wału okołopaznokciowego.

Pomoc dla pacjentów ze strony podologa

Pacjenci trafiający do gabinetu podologicznego skarżą się na ograniczenia ruchowe i choroby skóry w obrębie stawów oraz kości stóp. Podolog często konsultuje również osoby amatorsko i wyczynowo uprawiające sport, które doznały kontuzji obejmujących wybrane miejsca na stopie, mogące utrudnić im dalsze aktywności fizyczne. Specjalista w wielu wypadkach pomaga także osobom z chorobami przemiany materii, między innymi cukrzycą, które cierpią na schorzenia w obrębie skóry stóp; w gabinecie podologicznym prowadzi się diagnostykę oraz leczenie stopy cukrzycowej, jak również owrzodzeń czy zmian w obrębie naskórka, spowodowanych zaburzeniami metabolicznymi

Podologia w Polsce jest dziedziną, która nieustannie się rozwija. Z usług podologów korzysta obecnie coraz więcej osób, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie i zdrowiu stóp.